- today
- label Újdonságok
- favorite 1 likes
- remove_red_eye 111 views
- comment 0 comments
Legyen szó családi ingatlanról, értékes információkat tartalmazó dokumentumokról vagy egyéb ingóságokról, a záraknak az őskor óta kiemelt biztonsági szerep jut. A zárak, mint mechanikus szerkezetek, arra készültek, hogy megakadályozzák az illetéktelen behatolásokat és elrejtsék a tulajdonos értékeit a kíváncsi szemek elől.
A mai, modern zárak megjelenéséig azonban hosszú és rögös út vezetett, a legtöbb újítás pedig még mindig várat magára. Ebben a bejegyzésben megmutatjuk, milyen fejlődésen mentek keresztül a zárszerkezetek és ismertetjük a webshopunkban elérhető termékeket.
Egy kis zártörténelem
A tulajdonhoz való ragaszkodás már az ősemberekre is jellemző volt. Az elődök féltették a nagy nehézségek árán megszerzett élelmiszereket azoktól, akik a beszerzés kényelmesebb formáit választották. Az első tolvajok a társaiktól lopták el a kincset érő húsokat és állatbőröket. Mivel az értékek őrzését nem lehetett 24 órában ellátni, a zárak iránti igény nagyon korán szárnyra kapott. A kezdetleges zárak valószínűleg fából készültek, így nem biztosítottak túl nagy védelmet a tulajdonosok számára. Ezeket a szerkezeteket a tolvaj egy egyszerű kőeszközzel könnyedén feltörhette. Az egyik legkorábbi fennmaradt zárszerkezet Egyiptomból származik és közel 4000 éves lehet.
Az áttörést a fémmegmunkálás hozta el, a faládák immár fémpántokkal megerősített védelmet kaptak. A rómaiak által alkalmazott zárszerkezetekhez többfogú kulcsok tartoztak, amelyek megnehezítették a betörők dolgát. A kulcsot természetesen láncra fűzve, mindenhova magukkal vitték. Akinek a nyakában több kulcs és lógott, vagyonos embernek számított.
A kulcs és a retesz közé helyezett zárbetét feltalálása is a rómaiaknak köszönhető. Emellett nagy jelentőséggel bírt, hogy az akkori zárak és kulcsok a másolásra, valamint a tömeggyártásra is alkalmasak voltak. Az igények növekedésével párhuzamosan a Római Birodalomban a zárak készítői elismert emberekké váltak, munkájukat nagy megbecsülés övezte. Mesterségüket annyira magas szinten művelték, hogy a következő nagy változtatásokra egészen a 18. századik nem került sor.
1784-ben Joseph Bramah szabadalmaztatta az úgynevezett biztonsági zárat, majd nem sokkal később Jeremiah Chubb piacra dobta a feltörhetetlennek hitt érzékelő zárat. A ma is használatos fordulatos zár kifejlesztése egy családi vállalkozás keretein belül zajlott. Yale és fia nevéhez köthető még a retesz melletti elzáró, illetve a kilincs és kilincsnyelv feltalálása is. A Yale termékek a mai napig előkelő színvonalat képviselnek a világban.
A 19. század végén újabb változás következett be a zárszerkezetek történelmében. James Sargent ekkor készítette el az első, cserélhető kulccsal ellátott kombinációs zárat, az élete hátralevő részében pedig az időzáras reteszek kifejlesztésével foglalatoskodott. A 20. században a nagy előrelépést az elektronikus zárak jelentik, amelyek jelenleg is folyamatos újításokon mennek keresztül.
Milyen zártípusokat kínálunk Önnek?
Webshopunkban Ön a legkülönfélébb zárszerkezetek és zárbetétek közül válogathat. A Lakat menüpont alatt az egyszerűbb típusoktól elkezdve a magas biztonsági elvárásoknak is megfelelő lakatok egyaránt megtalálhatók. A lakatok mellé megerősítésként biztonsági lánc vásárlása javasolt.
A Zárak és Bevésőzárak kategóriában több zártípussal találkozhat, kulcsos-, cilinderes- és rúdzárak kaptak helyet itt. A bevésőzárak leginkább a fa beltéri és bejárati ajtókba ajánlottak. A bútorzárak, ahogy az elnevezésük is jelzi, a bútorok ajtóinak és fiókjainak zárhatóságáról gondoskodnak. A számkódos kábelzárak másodlagos védelmi funkciókat töltenek be, ideálisak például a biciklik zárásához. A másodzárak népszerű zártípusnak számítanak, mivel viszonylag könnyen felszerelhetők, és a cseréjük sem okoz gondokat. Ezek a szerkezetek a főzár kiegészítői, így azokkal együtt használhatók. A zárakon túl a webshopunkban különböző zárbetétek is megvásárolhatók.
Tekintse meg webáruházunk teljes zár kínálatát és rendeljen házhoz kényelmesen még ma!
Comments (0)